از یک سئوکار چه توقعاتی داشته باشیم ؟

چطور یک آگهی استخدام را درست بنویسیم
چگونه یک آگهی استخدام را درست بنویسیم ؟
جولای 4, 2019
چطور گرافیست از شبکه‌های اجتماعی استخدام کنیم ؟
جولای 4, 2019
از یک سئوکار چه توقعاتی داشته باشیم

سئوکار کیست یا سئو چیست مباحثی هستند که می‌بایست قبل از اینکه به فکر استخدام یک سئوکار بیوفتید راجب آن اطلاعات کسب نمایید اما فرض را بر این میگیریم که شما بر اساس جنس بیزینس خود میدانید چه نیرویی احتیاج دارید.

آگهی یعنی سطح سواد شما

اولین مرحله استخدام از نظر ما نوشتن آگهی استخدام برای سئوکار است، در واقع آگهی استخدام سطح دانش شما در آن زمینه را نشان می دهد و نمادی از فرهنگ سازمانی شماست بیایید به برخی از این آگهی ها نگاهی بیندازیم (همه این آگهی ها با عنوان کارشناس سئو منتشر شده اند):

آگهی بالا یک توضیح ضعیف و کلی راجب نیرویی که می‌خواهد نوشته است. شما باید مشخص کنید چه سئوکاری با چه ویژگی‌هایی را نیاز دارید برای مثال شما برای تحلیل کمپین‌ها تبلیغاتی خود و بررسی داده‌ها و هدفمندتر کردن آن‌ها نیاز به سئوکار دارید پس می‌بایست این مورد را در توضیحات آگهی خود بنویسید تا رزومه‌ها هدفمندتری دریافت کنید.

وقتی به این آگهی نگاهی بی اندازید می‌بینید که راجب سطح تحصیلات و علاقه به حوزه ساختمانی صحبت کرده است درحالی‌که نیازی نیست یک سئوکار دارای تحصیلات ساختمانی باشد تا بتواند یک سایت در حوزه ساختمانی را بهینه کند او باید دانش کافی در حوزه سئو را داشته باشد درواقع چقدر بهتر بود که نوشته می‌شد: ((دارا بودن نمونه کار در حوزه ساختمانی مزیت محسوب می‌شود)) و نکته دیگر این است که هیچ‌گونه توضیحی راجب ویژگی‌ها مورد نیاز خود و سطح توقعات خود از یک سئوکار ننوشته‌اند.

بارگزاری محصولات مشتریان در سایت‌هایشان و یا قرار دادن پست در شبکه‌ها اجتماعی و مدیریت تبلیغات کار یک سئوکار نیست درواقع باید دو آگهی مجزا برای این موضوع قرار داده می‌شد یکی برای تولید و بارگزاری محتوا و دیگری برای کارشناس شبکه‌ها اجتماعی

آگهی کارآموزی

طبق آگهی بالا چیزهایی که در این دوره یک فرد میاموزد به شرح زیر است:

– چگونه در شبکه‌ها تلگرام و اینستاگرام پست بارگزاری کنیم

– چگونه محصولات را در ووکامرس وردپرس بارگزاری کنیم

– چگونه تصاویر را با استفاده از نرم‌افزارها مختلف مثل photoshop ویرایش کنیم

– تولید محتوا و مقاله‌نویسی

حال به این فکر کنید آیا تمامی این موارد کمکی به رشد یک فرد در زمینه سئو خواهد کرد و یا حداقل یک دانش سطحی در این حوزه به او خواهد داد؟

توقعات درست یا غلط از سئوکارها

تا اینجا راجب اشتباهات شرکت‌ها در درخواست نیروهایشان توضیح دادیم که برای درک بهتر این موضوع مقاله زیر پیشنهاد می‌شود:

چگونه یک آگهی استخدام را درست بنویسیم

حال که اهمیت آگهی و تأثیر آن در کیفیت دریافت رزومه‌ها را بررسی کردیم باید به این سؤال پاسخ دهیم که داشتن چه توقعاتی از یک سئوکار درست یا غلط است؟

کمی دانش خود در سئو را تقویت کنید

این درست است که شما به‌عنوان کارشناس منابع انسانی نباید متخصص سئو باشید اما باید بدانید قرار است با چه افرادی و با چه طرز فکر و رفتاری مصاحبه کنید داشتن برخی اطلاعات و نکات مفید در زمینه سئو می‌تواند خیلی شما را در ارتباط گرفتن هرچه بهتر با کارجو یاری نماید.

قیمت همیشه مهم است

وقتی نیازهایتان را می‌شناسید به راحتی می‌توانید بر اساس ترند بازار و حقوق متداول بین سئوکارها با مشخصات بدست آمده از سوی شما میزان قیمت حداقلی خود را پیشنهاد دهید. اینکه بر اساس بودجه سازمان خود حقوق تعیین میکنید کار درستی است اما باید به این توجه کنید که:

آیا حقوق مد نظر شما بر اساس بودجه سازمانتان متناسب با توقعات شما از یک سئوکار نیز هست ؟

توقعتان را شفاف بگویید

اینکه نیرویی که قرار است در شرکت شما استخدام شود نداند به طور کامل چه توقعاتی از او دارید بسیار می تواند به شما و برندتان آسیب بزند. برای فرد کاملا شفاف سازی کنید که توقع شما از یک سئوکار چیست و قرار است چه کارهایی را به او واگذار کنید. دانستن این موضوع از سوی فرد هر چقدر که فردی مناسب باشد ممکن است باعث رد پیشنهاد شما شود و فرد نخواهد با این شرایط برای شما کار کند.

فرهنگ سازمانی را توضیح دهید

هر چقدر هم سازمان و برند معروفی باشید فردی که استخدام می‌کنید باید بداند در چه محیطی و در کنار چه افرادی قرار است فعالیت نماید. گاها لازم است برخی قوانین که در شرکت شما بسیار مهم است را گوشزد نمایید تا فرد با چشمان باز و بدون هیچ عذر و بهانه‌ای وارد سازمان شما شود.

جنسیت – سن – مدرک چه اهمیتی دارند؟

این یک آگهی از یکی از شرکت‌ها مطرح در زمینه سئو و بهینه سازی سایت است و این‌گونه آگهی خود را منتشر کرده است:

– چرا شرکت‌ها مطرح در حوزه سئو به جنسیت اهمیت می‌دهند مگر دانش یک فرد ربطی به جنسیت او دارد؟

– چرا باید محدودیت سنی برای یک شرکت مطرح مهم باشد؟ این مورد در سئو چه کمکی به رشد شرکت خواهد کرد؟

– آیا دروس دانشگاهی نرم‌افزار، سخت‌افزار و یا فناوری اطلاعات در ایران می‌تواند از دانشجویان سئوکار بسازد؟

لطفاً نظراتتان را در این خصوص با ما به اشتراک بگذارید.

2 دیدگاه ها

  1. علیرضا سهرابی گفت:

    بسیار ممنون بابت به اشتراک گذاری این متن. خیلی استفاده کردیم.

  2. سلام. بسیار مفید هست. و یه پیشنهادی هم داشتم، به تصاویر یه کادری بدین که مشخص باشه و ..

  3. امین جبلی گفت:

    سلام ممنون ازتون خوشحالیم که خوشتون اومده و ممنون از انتقاد درست و به جاتون حتما مواردی که فرمودید اعمال میشه

  4. امین جبلی گفت:

    ممنون بابت وقتی که گذاشتید و مطلب رو مطالعه فرمودید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.