فواید مصاحبه ویدیویی در جذب و استخدام

OKR چیست و چرا انقدر محبوب است؟
جولای 17, 2019
چگونه شادی را در بین کارمندان افزایش دهیم
چطور می‌شود شادی را در محیط کار افزایش داد؟
جولای 22, 2019
فواید مصاحبه ویدیویی در جذب و استخدام

مصاحبه ویدیویی یک مصاحبه شغلی است که از راه دور انجام می‌شود و از فناوری‌های ویدئویی به‌عنوان رسانه ارتباطی استفاده می‌کند.. برای مثال، در مراحل اولیه، مدیر استخدام ممکن است مجموعه‌ای از سؤالات را مطرح کند و از افراد بخواهد که پاسخ‌هایشان را در قالب یک ویدئو ارسال کنند.

در یک مصاحبه‌ی ویدئویی محدودیت‌های زمان و مکان حذف می‌شوند. در واقع افراد برای انجام یک مصاحبه‌ی ویدئویی نیازی ندارند یک مکان خاصی را هماهنگ کنند. این نوع مصاحبه برای افرادی که به علت بعد مسافت امکان حضور فیزیکی در مصاحبه حضوری را ندارند بسیار کاربردی است.

یک مصاحبه‌ی ویدئویی می‌تواند زمان و هزینه‌ای که در سیستم‌های سنتی برای مصاحبه به کار می‌رفته است را به مقدار بسیار قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

این نوع از مصاحبه می‌تواند در تمامی مراحل استخدام مورداستفاده قرار گیرد. به عنوان مثال می‌توان از آن در مراحل اولیه استخدام استفاده کرد. به این صورت که مدیر استخدام می‌تواند تعدادی از سؤالات مد نظرش را به افراد ارسال کند و از بخواهد پاسخ‌هایشان را در قالب یک ویدئو با زمان مشخص ارسال کنند.

انواع مصاحبه‌ی ویدئویی

درواقع دو نوع مصاحبه ویدئویی وجود دارد: مصاحبه‌ی ویدئویی هم‌زمان و غیر هم‌زمان.

در یک مصاحبه‌ی ویدئویی هم‌زمان، مصاحبه‌کننده و کاندید به طور هم‌زمان در ویدئو حضور دارند. این نوع مصاحبه اغلب به عنوان جایگزینی برای مصاحبه‌های حضوری استفاده می‌شود.

اما در یک مصاحبه ویدئویی غیر هم‌زمان، متقاضی به سوالاتی که از طریق یک ویدئو یا از طریق دیگری برایش ارسال‌شده است پاسخ می‌دهد و پلت فرم مصاحبه ویدئویی بارگزاری می‌کند.

ابزارها و نرم‌افزارهای مناسب برای یک مصاحبه ویدئویی

تنها چیزی که برای یک مصاحبه ویدئویی نیاز دارید، یک رایانه یا یک گوشی تلفن همراه هوشمند است. به لطف پیشرفت فنّاوری می‌توانید با استفاده از نرم‌افزارهایی مانند skype یا facetime می‌توانید از یک مصاحبه ویدئویی با کیفیت لذت ببرید.

در یک مصاحبه ویدئویی چه بپرسیم؟

۱ ) لطفاً مختصری در مورد خودتان به من بگویید.

شاید بتوانیم بگوییم که این سؤال یکی از استاندارد ترین و پرکاربردترین سؤالات مصاحبه است. که در انواع مصاحبه‌ها کاربر دارد. افراد با پاسخ به این سؤال در واقع اطلاعات مختصری در مورد خودشان و اهدافشان به شما خواهند داد.

۲) چرا فکر می‌کنید که ما باید شما را استخدام کنیم؟

سؤال دیگری که بهتر است در یک مصاحبه‌ی ویدئویی بپرسید این سؤال است. در واقع پرسیدن این سؤال به شما کمک می‌کند تا اعتماد به نفس و توانایی افراد را بسنجید. اگر در طول مصاحبه‌ی ویدئویی فرد برای پاسخ به این سؤال دچار تردید شد، شاید دلیل مناسبی باشد که این فرد مناسب این شغل نیست.

۳) بزرگ‌ترین موفقیت شغلی شما چیست؟

هدف یک مصاحبه‌ی شغلی این است که در مورد افراد اطلاعاتی بیشتر ازآنچه که در رزومه‌ی آن‌ها نوشته‌شده است به دست بیاوریم. این سؤال به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین نامزد را انتخاب کنید.

۴) در مورد یک اشتباه بزرگ، که در محیط کارتان با آن مواجه شدید به ما بگویید. نحوه برخوردتان با آن مشکل و آنچه از آن به عنوان تجربه یاد گرفته‌اید، کمی توضیح دهید؟

این سؤال مشخص می‌کند که افراد در موقعیت‌های مواقعی چگونه عکس‌العمل نشان می‌دهند. آیا زمانی که با یک مشکل مواجه می‌شوند سعی در حل آن دارند یا این که اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند. در واقع با پرسیدن این سؤال مشخص می‌شود که افراد در مواجه با شرایط پرتنش چگونه رفتار خواهند کرد.

۵) چرا این شغل را می‌خواهید؟

 یکی دیگر از سؤالات مصاحبه‌ی ویدئویی استاندارد این سؤال است که به شما کمک می‌کند متوجه شوید که آیا فرد واقعاً به شرکت شما و کاری که انجام می‌دهید علاقه مند است یا فقط برای دستمزد و گرفتن شغل کاندید شده است؟ برای فهمیدن این موضوع کافی است زمانی که افراد به این سؤال پاسخ می‌دهند توجه کنید که با شور و علاقه در مورد این شغل صحبت می‌کنند یا خیر.

۶) پنج سال دیگر خودتان را کجا می‌بینید؟

سؤال دیگری که برای یک مصاحبه ویدئویی مناسب است این سؤال است. مسلماً فرایند استخدام کاری پر زحمت و هزینه بر است. در نتیجه شرکت‌ها و سازمان‌ها علاقه­ای ندارند افرادی که جذب و استخدام می‌کنند سریعاً سازمانشان را ترک کنند. پس اگر فرد خود را برای ۵ سال آینده در یک صنعت یا سازمان دیگر تصور کند، ماندگاری زیادی در شرکت شما نخواهد داشت.

۷) چه نوع محیط کاری را ترجیح می‌دهید؟

این سؤال بر روی فرهنگ سازمان تمرکز می‌کند. بیشتر افرادی که در ۱۸ ماه اول استخدام سازمان را ترک می‌کنند علت را عدم هماهنگی با سازمان وعدم تحمل شرایط محیطی بیان کرده‌اند. پس بهتر است کارکنانی استخدام کنید که محیط کاری شما را دوست داشته باشند و بافرهنگ سازمانی شرکت شما هماهنگ باشد.

یک مصاحبه‌ی ویدئویی تفاوت چندانی با مصاحبه‌های سنتی ندارد و هر سؤالی را که می‌شود در سایر مصاحبه‌ها پرسید می‌توان در یک مصاحبه‌ی ویدئویی نیز مطرح کرد. در واقع مصاحبه‌ی ویدئویی یک جایگزین مناسب برای سایر مصاحبه‌های سنتی است. مصاحبه‌ی ویدئویی به دلیل کاهش هزینه و حذف شدن عواملی مانند بعد مسافت بسیار پرطرفدار است و به آرامی در حال جایگزینی به‌جای سایر روش‌های مصاحبه‌ است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.