معیارهای درست استخدام چیست؟

۱۰ گام برای تشخیص کارجویان در مصاحبه حضوری
می 21, 2019
مصاحبه خروج شاه کلید فراموش شده در ایران
مصاحبه خروج،شاه کلید فراموش شده‌‌‌‌ی منابع انسانی ایران
ژوئن 23, 2019
معیارهای درست استخدام چیست

متخصصین حوزه استخدام برای جذب نیرو می‌بایست بر اساس نیازها سازمان سه عامل مهم:

کیفیت، قیمت، سرعت

را در نظر بگیرند که معمولاً بیشتر کارشناسان منابع انسانی اگر فردی دو ویژگی از موارد بالا را داشته باشد جزو افرادی که شانس بالایی برای استخدام دارند قرار خواهد گرفت. در سازمان‌ها بزرگ متخصصین استخدام به دنبال افرادی نیستند که هر سه این ویژگی‌ها را داشته باشد بلکه بیشتر به دنبال افرادی هستند که یک ویژگی را به‌طور فوق‌العاده خوبی دارا باشد تا سازمان را در آن مورد بی‌نیاز سازد.

نمودار کیفیت - قیمیت - سرعت برای نیاز سنجی سازمان ها

کیفیت: فردی را می‌خواهید که کیفیت در نوع کار او برای شما اولویت قرار دارد که تشخیص این موردنیاز به مصاحبه‌ها تخصصی و تائید از سوی کارشناسان دارد

قیمت: فردی را می‌خواهید که با بودجه مالی شرکت مطابقت داشته باشد

سرعت: سرعت انجام کارها و وظایف برای شما اهمیت بسیاری دارد برای مثال سازمان شما در طول روز تعداد بالایی درخواست از سوی مشتریان در سیستم CRM ثبت می‌گردد که پاسخ به همه آن‌ها نیاز به‌سرعت عمل بالایی دارد

اگر شما به‌عنوان کارشناس منابع انسانی بخواهید هر یک سه شرط کیفیت، قیمت، سرعت را در نظر بگیرید با چنین مواردی مواجه خواهید شد:

چیزها خوب و ارزان سریع نیستند

چیزها ارزان و سریع کیفیت بالایی ندارند

چیزهای خوب و سریع ارزان نیستند

موارد بالا معیارهایی است که همیشه کارشناسان منابع انسانی با آن مواجه هستند و همین امر بسیاری از شرکت‌ها را در حوزه استخدام با چالش‌ها بزرگی روبه‌رو می‌کند.

اما شما می‌توانید برای استخدام در هر حوزه‌ای فردی را انتخاب نمایید که هر سه ویژگی کیفیت، سرعت و قیمت را داشته باشد اما این مورد بستگی به KPI موجود در سازمان شما دارد که تا چه میزان از هر ویژگی را از افراد انتظار دارید.

در زیر فهرستی از مهم‌ترین معیارها استخدام در سازمان‌ها و شرکت‌ها تهیه‌کرده‌ایم که شامل:

زمان استخدام

شامل زمانی است که شما یک فرصت شغلی ایجاد می‌کنید و از بین افراد چند نفر را انتخاب کرده و درنهایت نیرو مورد خود را استخدام می‌کنید. این مورد یک معیار مهم است زیرا زمان جایگزینی و یا افزودن یک فرد جدید به تیم می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در بالا رفتن نرخ ROI در سازمان شما گردد.

کانال‌ها استخدام

پیدا کردن بهترین کانال‌ها و سایت‌ها کاریابی که بتواند بیشترین بازدهی را برای آن فرصت شغلی در اختیار شما قرار دهد یک مورد بسیار مهم برای سازمان‌هاست که دانستن این اطلاعات می‌تواند در زمان و هزینه‌ها سازمان صرفه‌جویی بسیاری نماید.

ترک در سال اول

ترک کردن سازمان در سال اول (First-year attrition) یکی از معیارهایی است که زمان و هزینه زیادی از شرکت‌ها را هدر می‌دهد. وقتی نیرویی استخدام می‌کنید و آن فرد یک سال در سازمان شما کار می‌کند و بعد از یک سال سازمان شما را ترک می‌کند سازمان شما را با چالش‌ها زیادی روبه‌رو می‌کند که این مورد می‌تواند مدیریت‌شده یا خارج از کنترل باشد.

مدیریت First-year attrition بدین معناست که شما تصمیم می‌گیرید بعد از یک سال آن فرد را اخراج کنید و دیگر نمی‌خواهید با آن فرد همکاری‌تان را ادامه دهید.

اما First-year attrition خارج از کنترل بدین معناست که آن فرد بر اثر یکسری مشکلات و اتفاقات به خواست خود می‌خواهد از سازمان شما جدا شود که این‌یکی از موارد غیرقابل پیش‌بینی در سازمان‌هاست که همیشه سازمان‌ها را با مشکلات زیادی دچار می‌کند.

کیفیت استخدام

شما بر اساس میزان بهره‌وری و کارایی فرد استخدام‌شده بعد از یک سال کیفیت فرد استخدام‌شده در آن حوزه شغلی را محاسبه می‌نمایید که بر اساس میزان سود آوری، بهره‌وری بالا در زمان‌های کم، نظم و… محاسبه می‌گردد.

نرخ کیفیت استخدام بالا یعنی فرآیند سازمان شما در تشخیص مهارت و کارایی فرد در آن حوزه شغلی موفق عمل کرده است اما نرخ کیفیت استخدام پایین بدین معناست که فرآیند استخدام در سازمان شما نیاز به بهبود و تغییر دارد.

رضایت مدیر منابع انسانی

کسب رضایت مدیر منابع انسانی بعد از بررسی نرخ کیفیت استخدام افرادی که به‌وسیله شما وارد سازمان گردیده‌اند یک موفقیت عالی در موقعیت شغلی شماست؛ اما این مورد بیشتر برای سازمان‌هایی است که چند کارشناس منابع انسانی دارند و یک نفر به‌عنوان مدیر منابع انسانی وجود دارد.

رضایت کارجو از موقعیت شغلی

وقتی تمامی مواردی که در مصاحبه‌ها به کارجو وعده داده می‌شود تماماً محقق می‌گردند باعث جلب رضایت فرد از پذیرفته شدن و کار کردن در سازمان شما می‌شود و این مورد موجب افزایش میل به کار و افزایش بهره‌وری افراد در سازمان شما خواهد شد و همان‌طور که در مورد ۳ ذکر شد عدم تحقق وعده‌ها داده‌شده به کارجو می‌تواند موجب افزایش First-year attrition در سازمان شما گردد.

نرخ انتخاب

نرخ انتخاب از تقسیم تعداد کل درخواست‌ها برای آن موقعیت شغلی بر افراد استخدام‌شده است. ایجاد نمودار از این مورد می‌تواند در سیستم‌ها ارزیابی استخدام مورداستفاده قرار گیرد و داده‌ها ارزشمندی را در اختیارتان قرار دهد.

اگر مشتاق مطالعه بیشتر در این مورد هستید مقاله ROI of Selection tools را مطالعه نمایید

هزینه هر استخدام

نرخ هزینه استخدام بر اساس تقسیم هزینه‌ها صرف شده جهت جذب نیرو بر تعداد افراد استخدام‌شده بدست می‌آید. شما با محاسبه هزینه استخدام برای هر یک از فرصت‌ها شغلی موجود در سازمان می‌توانید هزینه‌ها صرف شده در بازه زمانی مختلف را بدست آورید.

نرخ پیشنهاد و پذیرش

این نرخ بر اساس تقسیم تعداد افرادی که برای آن موقعیت شغلی پیشنهاد داده‌اند بر افرادی که تقسیم‌شده‌اند بدست می‌آید. نرخ پیشنهاد و پذیرش پایین نشان‌دهنده این است که سایت یا کانالی که در آن درخواست خود را ثبت نموده‌اید برای آن فرصت شغلی مناسب نیست و افراد متخصص در آن حوزه شغلی به این سایت یا کانال سر نمی‌زنند. با بدست آوردن این نرخ می‌توانید بسیار در هزینه‌ها خود صرفه‌جویی کنید.

درصد استخدام شغل‌ها

این نمودار می‌بایست بر اساس هر موقعیت شغلی بدست بیاید. در واقع شما بدست آوردن این نمودار می‌فهمید که چه موقعیت‌ها شغلی درسازمان شما در حال رشد است و برای کدام موقعیت‌ها شغلی بیشترین هزینه‌ها صورت می‌گیرد.

این نمودار بر اساس تقسیم فرصت‌ها شغلی ایجادشده بر تعداد افرادی که در آن موقعیت شغلی در حال کار در سازمان شما هستند.

آنالیز رفتار کاربران !

اگر در سایت خودتان صفحه فرصت‌ها شغلی دارید می‌توانید با استفاده از گوگل آنالیتیکس رفتار کاربرانی که از شبکه‌ها اجتماعی وارد سایت شما شده‌اند را بررسی کنید و بهترین شبکه اجتماعی را برای تبلیغ فرصت شغلی خود انتخاب نمایید.

با افزودن goal ها می‌توانید داده‌ها ارزشمندتری کسب نمایید مانند اینکه :

افراد زیادی از طریق لینکدین و توییتر وارد موقعیت شغلی ما شده‌اند اما کسانی که استخدام‌شده‌اند از طریق فیسبوک به ما رسیده‌اند. این یعنی بهترین شبکه اجتماعی در آن موقعیت شغلی جهت تبلیغات ، فیسبوک می‌باشد.

بهترین راه‌حل چیست؟

سیستم مدیریت فرآیند استخدام آدیلار تمامی موارد ذکرشده در بالا را بوسیله هوش مصنوعی برای شما مصاحبه می‌نماید و داده‌ها ارزشمندی را در اختیارتان قرار می‌دهد و در نهایت شما می‌توانید با گرفتن گزارش‌ها مختلف از تمامی مراحل استخدام صورت گرفته در زمان و در هزینه‌ها سازمان خود صرفه‌جویی نمایید. برای ثبت نام و استفاده از امکانات این سیستم کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.