چگونه یک آگهی استخدام را درست بنویسیم ؟

چگونه کارمندانی استخدام کنیم که حفظ آن مشکل ساز نشود
چگونه کارمندانی استخدام کنیم که حفظ آن مشکل ساز نشود ؟
جولای 1, 2019
از یک سئوکار چه توقعاتی داشته باشیم
از یک سئوکار چه توقعاتی داشته باشیم ؟
جولای 4, 2019
چطور یک آگهی استخدام را درست بنویسیم

هدف از نوشتن یک آگهی استخدام ، یافتن فرد مناسب برای تصدی  یک موقعیت شغلی است . هر کارفرمایی برای استخدام نیرو های جدید نیاز دارد تا یک آگهی شغلی مناسب بنویسد. این آگهی شغلی در صورت درست نوشته شدن و رعایت نکات لازم ، می تواند به شناخت بیشتر برند شما کمک کند و منجر به استخدام نیروهایی با استعداد های درخشان شود.

هدف اصلی هر کارفرما از نوشتن یک آگهی استخدام ،جذب بهترین افراد برای آن جایگاه است.اگر آگهی استخدام به درستی نوشته نشود یا اطلاعات موجود در آن ناقص باشد به احتمال زیاد نمی تواند منجر به استخدام  یک فرد مناسب شود. علاوه بر همه این ها یک آگهی استخدام  مناسب باید جذابیت وکشش لازم را برای جلب توجه افراد داشته باشد.

فرض کنیم که فرد با  دیدن آگهی استخدامی که شما انتشار داده اید بر روی آن کلیک کرده تا اطلاعات بیشتری را  کسب کند. اگر اطلاعاتی که در آگهی استخدام خود درج کرده اید ناقص باشد یا نتواند نظر آن ها را جلب کند ،از صفحه‌ی آگهی شما بیرون خواهند رفت.

یک آگهی استخدام مناسب شامل چه بخش هایی می شود؟

به طور کلی یک آگهی استخدام از دو بخش اصلی تشکیل شده است : مسیولیت های شغلی و نقش فرد در آن جایگاه. اضافه کردن قسمتی به نام معرفی برند نیز می تواند نقش بسیار درخشانی در شناخت برند شما داشته باشد و رغبت بیشتری  برای افراد ایجاد کند تا برای کاندید شدن در سازمان یا شرکت شما درخواست دهند.

یک آگهی شغلی شامل بخش های زیر است:

۱. عنوان شغلی : به نظر می رسد آگهی های استخدامی که از عناوین رایج در صنعت  و عبارات کوتاه برای توصیف عنوان شغلی استفاده می کنند بازخورد بهتری می گیرند . پس بهتر است به جای استفاده از عبارت های خودمانی و غیر رایج از اصطلاحات تخصصی و جمله بندی های متناوب استفاده کنید.

مثلا به جای استفاده از عبارت : سوپر استار برنامه نویسی از عبارت : متخصص برنامه نویسی با تجربه استفاده کنید.

به این نکته توجه کنید که زمانی که افراد در جست و جوی یک آگهی استخدام مناسب هستند از کلمات کلیدی رایج  استفاده می کنند . پس اگر زمانی هنگام نوشتن یک عنوان شغلی به این فکر افتادید که از عبارت  های خلاقانه استفاه کنید ،یادتان باشد که ممکن است در نتایج جست و جو آگهی شما نمایش داده نشود ،به این دلیل که از عبارت های کلیدی رایج استفاده نکرده اید.

۲. معرفی اولیه : گزینه‌ی بعدی در یک آگهی استخدام مناسب معرفی اولیه است. بهتر است در چند خط به معرفی شرکت، فعالیت ها و شغلی که برای آن آگهی شده است بپردازید تا به افرادی که آگهی استخدام شما را می خوانند ،دید اولیه کافی را در مورد شرکت شما به دست بیاورند .

۳. اهداف : بعد از قسمت معرفی اولیه بهتر است در آگهی استخدام چند خط کوتاهی در مورد وظایف شخص توضیح دهید. لازم نیست این توضیحات خیلی طولانی باشد .سعی کنید طوری بنویسید که به طور خلاصه بتواند نقشی که شخص باید ایفا کند را توضیح دهد.

۴.توانایی های مورد نیاز: بعد از آن که با نوشتن یک آگهی استخدام مناسب توانستید کارجو را علاقه مند کنید ، بهتر است به توضیح مهارت های لازم و صلاحیت هایی که برای آن موقعیت لازم و ضروریی برای آن جایگاه، بپردازید . در این صورت فرد میتواند بفهمد که آیا برای به دست آوردن آن شغل شایستگی های لازم را داراست یا خیر.

در ابتدا مهارت های لازم برای شغل را بیان کنید. بنویسید کدام مهارت ها و چه تجربیاتی لازم است و افراد چه آموزش هایی را باید دیده باشند. شاید صد در صد همه این ویژگی ها ضروری نباشند اما نوشتن آن ها به طور کامل باعث خواهد شد که فرد مناسب تری کاندید بشود.

بهتر است برای نوشتن این مورد از عبارت های کوتاه با نشانه نقطه گلوله استفاده کنید تا فرد بتواند به سرعت به موارد گفته شده نگاه بیندازد.

مثال نادرست : مدرک کارشناسی در رشته ی مدیریت و ۳ سال تجربه اجرایی یا ۵ سال تجربه سرپرستی و دارای مهارت های مناسب برای احراز شغل

مثال درست:

●  مدرک کارشناسی مرتبط

●۳ سال تجربه اجرایی یا ۵ سال تجربه سرپرستی و نظارت

●نگارش و مهارت های لازم

۵.مزایای کار کردن با شرکت : در این قسمت بهتر است مواردی را بنویسید که به افراد نشان دهد کار کردن در شزکت یا سازمان شما چه مزایایی برایش خواهد داشت. هرگونه سود و منفعتی که در صورت کار کردن در شرکت شما فرد به دست خواهد آورد را بنویسید.

چند کلید طلایی در نوشتن یک آگهی استخدام مناسب

آگهی را طوری بنویسید که فهم آن راحت باشد

در یک آگهی استخدام مناسب و موثر اطلاعات باید به شکلی جذاب و جامع ارایه شود. ولی نباید اطلاعات اضافی که منجر به گیج کردن افراد می شود را به آگهی اضافه کرد . شاخ برگ دادن به توضیحات و ارایه اطلاعاتی که  به وجود آن ها نیازی نیست می تواند موجب شود در فهم  آگهی مشکل به وجود بایید.

مثال نادرست : متقاضی باید تجربه کار با اینترنت، فتوشاپ ،ورد،تایپ کردن، بایگانی کردن اسناد  و امور مربوط به وظایف اداری را داشته باشد.

مثال مناسب : فرد مورد نظر برای تصدی این جایگاه باید تجربه ی کافی در امور اداری و دفتری و کارکردن با نرم افزار های آفیس را داشته باشد.

اشتباهات نگارشی را اصلاح کنید

قبل از انتشار آگهی که نوشته اید چندین دور آن را بخوانید، اشتباهات نگارشی و دستوری را رفع کنید. اشتباهات این چنینی  در متن یک آگهی استخدام می تواند وجهه سازمان شما را غیر حرفه ایی  نشان دهد . در صورتی که زمان کافی برای انجام این کار را ندارید و یا از مهارت  های لازم برخوردار نیستید این کار را به فرد دیگری بسپارید.

ساختارمناسبی به آگهی تان بدهید

یک آگهی استخدام طولانی و پر متن می تواند فرد را خسته و کلافه کند . طوری آگهی را بنویسید که داوطلب در خواندن آن دچار زحمت نشود. از نقطه گلوله استفاده کنید، پاراگراف های کوتاه به کار ببرید و سعی کنید مفهوم را با جملات کوتاهتری منتقل کنید.

بهتر است بدانید که یک آگهی استخدام اولین برخورد فرد با سازمان یا شرکت شما است و می تواند اطلاعات زیادی را در مورد شرکت شما به افراد منتقل کند. یک آگهی استخدام این توانایی را دارد که  دید اولیه‌ی مثبت یا منفی  را نسبت به سازمان شما شکل دهد و یا نشان دهنده ی فرهنگ سازمانی شما باشد .پس در نوشتن آن نهایت دقت را به کار بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.