چگونه کارمندانی استخدام کنیم که حفظ آن مشکل ساز نشود ؟

مصاحبه خروج شاه کلید فراموش شده در ایران
مصاحبه خروج،شاه کلید فراموش شده‌‌‌‌ی منابع انسانی ایران
ژوئن 23, 2019
چطور یک آگهی استخدام را درست بنویسیم
چگونه یک آگهی استخدام را درست بنویسیم ؟
جولای 4, 2019
چگونه کارمندانی استخدام کنیم که حفظ آن مشکل ساز نشود

چرا استخدام یک فرد مناسب،مهم است؟

شاید آخرین چیزی که یک مسئول استخدام به آن فکر کند، حفظ کارکنان است. در واقع در فرآیند استخدام هیچ کدام از طرفین به استعفا و یا قطع همکاری فکر نمی کنند .طبق آمار ها از شرکت کنندگان هر دو جلسه­ ی مصاحبه فقط یکی از آن ها می­تواند مشخصات مورد نظر ما را برای موقعیت در نظر گرفته شده داشته باشد .در نتیجه استخدام یک نیروی جدید میتواند بسیار هزینه بر و زمان گیر باشد.

با توج به این موضوع حفظ و نگه داری کارمندان یک امر بسیار ضروری به نظر می رسد.شاید افراد زیادی فرم استخدام شرکت شما را پر کنند، اما آیا یافتن یک فرد مناسب به آسانی پر کردن  یک فرم استخدام است؟

در واقع این مرحله جزو آسان ترین مراحل استخدام است. درواقع زمانی که کسی را استخدام می کنید به معنای آن است که با او وارد یک مشارکت دو جانبه شده اید.این مشارکت تا جایی ادامه خواهد داشت که به نفع دوطرف باشد.در واقع تا زمانی که انتظارات دوطرف برآورده شود این مشارکت برای هر دو سودمند بوده است.

ممکن است افراد به هر دلیلی شغل خود را تغییر دهند. گاها این تغییر شغل هیچ ربطی به کارفرما نخواهد داشت .

اما اگر آمار ، نشان دهنده‌ی تعداد بالایی از افراد باشد که کارشان را در سازمان شما ترک می کنند، باید به فکر بیافتید و برای حفظ کارکنانتان چاره ای بیاندیشید.

روش های حفظ کارکنان از همان مراحل اولیه استخدام شروع می شوند، در واقع این نکته به این معنی است که شما با رعایت   یک سری نکات کلیدی کرکنانی را انتخاب کنید که بیشترین شباهت را با فرهنگ سازمانی داشته باشند و احتمال باقی ماندنشان در شرکت شما بالاتر از سایرین باشد. در این  مقاله با ۶ روش  برای حفظ و نگه داری کارمندان در زمان مصاحبه آشنا می شوید.

چگونه کارمندانی استخدام کنیم که حفظ آن مشکل ساز نشود

با این ۶ روش بهترین انتخاب را داشته باشد:

۱) تهیه لیست از کارکنان فعلی

نرخ بالای تعویض کارکنان و به دنبال آن استخدام های عجولانه میتواند شما را در یک چرخه ی معیوب گرفتار کند.

در واقع ممکن است که به طور ناگهانی به یک تخصص نیاز پیدا کنید ،ولی باید در نظر بگیرید که افراد کالا نیستند. آن ها با دید بلند مدت به استخدام شما در خواهند آمد و متقابلا کارفرمایان نیز انتظاراتی دارند، اگر یکی از هردو طرف نیاز هاشان بر طرف نشود از این مشارکت دست خواهند کشید و مجددا یک پروسه استخدام پر هزینه ی دیگر به بار خواهد آورد.

کارکنانی که در شرکت شما باقی مانده اند جزو فرهنگ شرکت شما به حساب خواهند آمد.این افراد در واقع جزو پروسه حفظ کارکنان شما هستند. باید بدانید که چرا افراد تمایل دارند برای شما کار کنند .بدین وسیله میتوانید فرد مناسبی را درآینده استخدام کنید. این ویژگی هایی که این افراد دارند دقیقا همان هایی است که باید در متقاضیان استخدام به دنبالشان باشید. کارکنانی که نسبت به کارشان احساس خوش آیند تری دارند شاد ترند و رضایت بیشتری دارند.

۲) شخص مناسب را پیدا کنید

شناسایی کاندیدای مناسب چیزی فراتر از تجربه ومهارت فنی است. شناسایی افرادی که واقعا برای موقعیت شغلی مورد نظر شما مناسب هستند بسیار مهم است.فقط به این دلیل که یک شخص می تواند کار مد نظر ما را به بهترین صورت انجام دهد به این معنا نیست که آن فرد مناسب است. با توجه به تعداد ساعت هایی که یک شخص در محیط کار می گذراند راحت بودن و شاد بودن در آن محیط بسیار مهم است. اگر یک  کارمند احساس نارضایتی کند و یا تصور کند که نادیده گرفته میشود محیط کار را ترک می کند.ارزیابی شخصیت کاندیدا ها در خارج از محیط رسمی به عنوان یک ابزار مناسب برای تشخیص کارمند مورد نظر شما است.

۳) صادق باشید

هنگامی که قصد دارید یک آگهی برای موقعیت شغلی مورد نظرتان در شرکت خود بنویسید  می بایست یک توصیف  کامل از آن را بنویسید و آن را با دقت بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که شرح شغل شامل مهارت های نرم افزاری مورد نیاز، سطح مسئولیت پاداش و مزایای کارکنان باشد. هنگامی که آگهی شغل را ارسال می کنید با افزودن اطلاعات در مورد نام تجاری و فرهنگ شرکت خود جزئیات را گسترش دهید. همچنین به وضوح نام‌تجاری کارفرمای خود را درج کنید

این اطلاعات را در طول مصاحبه نیز چک بکنید و بررسی بکنید که هیچ نامزدی به هیچ دلیل اشتباهی به مصاحبه نیامده باشد برای مثال اگر امکان ارتقای شغلی در آینده وجود نداشته باشد در مورد آن صادق باشید شاید اکنون یک کارمند مناسب را از دست بدهید ولی صادق بودن همیشه بهتر است.

۴) برندتان را به رخ بکشید

این که کاندیداها بدانند در واقع شرکت شما چه فعالیتی انجام می دهد و شرکت شما چیست احتمالاً تمایل بیشتری به پیوستن به کسب و کار شما خواهند داشت.

با اضافه کردن برند کارفرما به آگهی استخدام،متقاضیان ارزش،فرهنگ و آرمان های شرکت شما را خواهند فهمید.بدین وسیله احتمال پیوستن افراد با بیشترین درصد شباهت به فرهنگ شرکت شما بالا خواهد رفت.

۵) تجربه یک مصاحبه عالی

تجربه دیدار با کاندیداها چیزی فراتر از استخدام است شما نمی توانید تمام متقاضیانی را که  به پست های شغلی شما تمایل نشان می‌دهد استخدام کنید اما هر متقاضی به شما یاد خواهد داد که چگونه باید رفتار کنید . همواره توجه داشته باشید که جستجوی یک کار جدید یک تجربه عمیق و شخصی برای اغلب مردم است که معمولا آنها را آسیب پذیر خواهد کرد. رفتار شما و تیم استخدام می‌تواند برای آنها خاطره خوب یا بد از آن جلسه به یادگار بگذارد. افراد همیشه به یاد می آورند که چگونه شخص دیگری آنها را احساس می کند اطمینان حاصل کنید که با احساس مثبت محیط شرکت شما را ترک کنند.

۶) ارجاع کارکنان

در واقع کارکنان یک شرکت با ارزش ترین ابزار برای استخدام یک نیروی جدید به حساب می آیند. این افراد به خوبی از نام و برند تجاری شما آگاهی دارند و می توانند به خوبی فرهنگ  سازمان یا شرکت شما را به سایرین توضیح دهند. در واقع این افراد همیشه مناسب ترین گزینه ها را برای همکاری توصیه خواهند کرد . می توانید برای ارجاع های موفق جایزه در نظر بگیرید.به این صورت که به کارکنانی که اشخاص مناسب را برای تصدی جایگاه مورد نظر شما معرفی می کنند کوپن های تخفیف ،تعطیلی های تشویقی و امثال هدیه دهید. این موارد میتواند به تشویق کارکنانتان برای معرفی افراد مناسب کمک کند.

صفر تا صد روش حفظ و نگه داری کارکنان با شروع از زمان مصاحبه

زمانی که شما یک فرد مناسب را برای یک موقعیت شغلی در نظر می گیریداین ذهنیت را خواهید داشت که آن شخص در آن موقعیت خواهند ماند .آگاهی در مورد این که چگونه نیروی کار شما در مورد شرکت به شما فکر می‌کند بسیار مهم است. مسائلی مانند اعتماد، حقوق، اعتبار برند تجاری، احترام و توسعه کارمندان همگی به حفظ کارمندان کمک خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که برنامه های مشارکتی کارکنان به روز شود و امکان ارتقا کارکنان در شرکت وجود داشته باشد.  به کارکنان برای مشارکت شان پاداش دهید.

اگر می خواهید کسب و کار شما در بازار پر رقابت باقی بماند باید یک رویکرد تکاملی و جامعه برای کارکنان خود داشته باشید .بسیاری از شرکت‌ها حفظ و نگهداری کارکنان را وظیفه منابع انسانی می‌دانند اما تاکتیک‌های حفظ ونگهداری مناسب از آن‌ها باید با استخدام کنندگان آغاز شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.