چطور می‌شود شادی را در محیط کار افزایش داد؟

فواید مصاحبه ویدیویی در جذب و استخدام
فواید مصاحبه ویدیویی در جذب و استخدام
جولای 22, 2019
چرا جذب استعداد انقدر مهم است
چرا جذب استعداد انقدر مهم است ؟
جولای 22, 2019
چگونه شادی را در بین کارمندان افزایش دهیم

شادمان سازی کارمندان به‌عنوان یک حوزه مطالعاتی درمدیریت منابع انسانی اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از نیازهای اساسی هر انسانی شادی است. یک انسان شاد معنای زندگی را درک می‌کند و می‌تواند موفقیت‌های بیشتری کسب کنند.

شاد بودن باعث می‌شود تا افراد فشار کمتری را احساس کنند در نتیجه تاب‌آوری بیشتری خواهند داشت افرادی که در محیط کار خود احساس شادی بیشتری می‌کنند، می‌توانند بهره‌وری بالاتری داشته باشند با چالش‌ها به‌راحتی مواجه شوند و مشکلات را خلاقانه‌تر حل کنند.

افراد شاد، روحیه مشارکتی بیشتری دارند. احساس امنیت بیشتری می‌کنند و نسبت به افرادی که با آن‌ها کار می‌کنند رضایت بیشتری از شرایط دارند.

شادی چیست؟

این که دقیقا شادی چیست سؤالی است که قرن‌ها انسان به دنبال آن بوده است. شادی در واقع زمانی رخ می‌دهد که مجموع حس رضایت و احساسات خوب (GOOD FILLING) در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشند.

چطور می‌شود شادی را در محیط کار افزایش داد؟

کارمندان شاد بهره‌وری بالایی دارند، محققان موسسه  ورک پروگرس» دریافتند که بین شادی و رضایت کارمندان از زندگی و میزان بهره‌وری آنان رابطه‌ی مثبتی وجود دارد. به این معنا که اگر کارمندان شادی داشته باشد که از زندگی خود راضی باشند می‌توانند در محیط کار به طرز چشم‌گیری بهره‌وری بالاتری داشته باشند.

طبق بررسی‌های صورت گرفته حجم شادی کارمندان تا ۵۰ درصد راندمان آنان را افزایش می‌دهد.

چندین عامل می‌تواند باعث افزایش رضایت کارمندان شما از محیط کار و به طبع افزایش حجم شادی کارکنان بشود.

کارمندانتان را تشویق کنید

طبق تحقیقات انجام‌گرفته کارمندانی که مورد تشویق مدیران خود قرار می‌گیرند بهره‌وری بیشتری دارند.

کارکنان همیشه نیازمند مشوق‌هایی برای بهتر کردن بازدهی خود هستند این تشویق‌ها می‌توانند از نوع مادی یا معنوی باشند. کارمندان زمانی که می‌بینند فعالیت‌هایشان دیده می‌شود و مورد تقدیر قرار می‌گیرد احساس رضایت و شادی بیشتری می‌کنند.

به مثال زیر توجه کنید:

آقای مرادی کارمند یک شرکت حمل و نقل است. مدتی بود که احساس می‌کرد علاقه کمتری به کار خود دارد. به سرعت از بودن در محیط کار احساس خستگی و کلافگی می‌کرد و اغلب سعی می‌کرد تا از انجام وظایف خود سر باز بزند.

مدیران شرکت که متوجه وضعیت آقای مرادی شدند تصمیم گرفتند تا از طریق تشویق علاقه‌ی آقای مرادی را بازگرداند. در مرحله‌ی اول به ایشان پیشنهاد داده شد تا از چند روز مرخصی تشویقی استفاده بکنند.

یک نامه تقدیر از مدیریت به پاس سالها خدمت برایشان ارسال شد و طی مسابقه‌ای که برای انتخاب کارمند نمونه‌ی ماه برگزارشده بود عکس ایشان به عنوان کارمند نمونه به مدت یک ماه در محل تابلوی اعلانات نصب شد.

بعد از این اقدامات دیده شدکه آقای مرادی نسبت به قبل شادتر به نظر می‌آید، وظایف محوله را بهتر انجام می‌دهد و در مدت زمان کمتری حجم بیشتری از کار را به اتمام می‌رساند.

به کارمندان اجازه دهید زمان‌های کوتاهی را برای انجام فعالیت‌های دلخواه سپری کنند

کارمندان اگر فرصت‌های کوتاهی داشته باشند تا گشتی در اینترنت بزنند، در محیط مدتی را با سایرین به گفت و گو بنشینند و یا روی یک پروژه‌ی دلخواه اندکی وقت بگذارند، احساس شادی بیشتری خواهند کرد و کارآیی بیشتری خواهند داشت.

در واقع این زمان‌های کوتاه به عنوان زمان استراحت به حساب می‌آید که می‌تواند در عین این که برای افراد بیسار لذت‌بخش باشد. آن‌ها را تبدیل به افراد شادتری نیز بکند.

کارمند شما خانواده هم دارد

اگر سعی بکنید زمان‌های کاری را طوری برنامه‌ریزی کنید که بین زندگی خانوادگی و کار افراد تعادل به وجود بیاید، کارمندان شادتری خواهید داشت که با علاقه‌ی بیشتری کار می‌کنند. در واقع خانواده به عنوان بخش جدایی ناپذیر زندگی هر شخص می‌تواند تأثیر به سزایی در زندگی کاری کار بگذارد. پس چه بهتر است که به افراد اجازه دهید تا برای افزایش بهره‌وری خود بین مدت‌زمانی که برای خانواده خود می‌گذارند و مدت‌زمانی را گه برای کار کردن سپری می‌کنند تعادل برقرار کنند.

به آن‌ها اجازه دهید به روش خودشان کارها را انجام بدهند

اگر به کارمندانتان اجازه بدهید وظایفشان را به شیوه‌ی خودشان انجام بدهند نه تنها بعد از مدتی با انبوهی از شیوه‌های خلاقانه جهت حل مشکلات روبه رو خواهید شد بلکه دیگر آن‌ها احساس افسردگی و در کار خود نخواهند کرد و کارمندان شادتر و خلاق‌تری خواهند بود که به کار خود عشق می‌ورزند.

ارائه امکان کارکردن در خانه

گاهی اوقات اجازه بدهید کارمندان کار خود را در خانه انجام بدهند. همیشه لازم نیست افراد در محیط کار حضور داشته باشند. با این روش کارمندان شادتری خواهید داشت.

بازی‌های گروهی طراحی کنید

همیشه بازی راه‌حل خوبی برای بالا بردن سطح انرژی و شادی افراد است. اگر براینان مقدور است محیطی را برای انجام بازی های گروهی مشخص کنید و از کارمندانتان بخواهید در ساعات مشخصی به صورت گروهی بازی کنند. انجام بازی‌های گروهی نه تنها شادی را افزایش می‌دهد بلکه همبستگی و کار گروهی را نیز بهبود می‌دهد و باعث نزدیک‌تر شدن افراد به یکدیگر خواهد شد.

نشان بدهید کارمندان برایتان مهم هستند

افراد زمانی که احساس کنند، مهم هستند و دغدغه‌هایشان دیده می‌شوند، احساس رضایت بیشتری می‌کنند. به آن‌ها نشان دهید برای شما مهم هستند. از آن‌ها تقدیر کنید. هر ماه کارمند نمونه را انتخاب کنید و به سایرین معرفی نمایید. بدین‌صورت کارکنان احساس خواهند کرد که برای شما اهمیت دارند. در نتیجه به کار خود علاقه بیشتری پیدا خواهند کرد. احساس شادی بیشتری می‌کنند و بازدهی بالاتری خواهند داشت.

همیشه به این نکته توجه داشته باشید که شادی یک هیجان مسری است. هیچ‌گاه نمی‌توان انتظار داشت که مدیرانی که شاد نیستند کارمندان شادی داشته باشند. پس اگر می‌خواهید کارکنان شادتری داشته باشید اول باید خودتان شاد باشید.

در مقاله اسکات ۱۰۱ راه برای شاد زیستن در محیط کار و زندگی بیان‌شده است که به چهار دسته زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

۱) به کار جنبه تفریحی بدهید

۲) همکارانتان را شاد کنید

۳) مهمانی بدهید

۴) برنامه‌های تفریحی را به بیرون از محیط کار بکشانید

در مقاله‌های آینده بیشتر در مورد شادی به عنوان یک عامل مهم و کلیدی ولی کم‌هزینه و نقش آن در بهبود عملکرد منابع انسانی خواهیم پرداخت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.