چالش‌های ادغام بیمیتو و ازکی

تعامل بهتر با کارمندان در دورکاری مجتبی سلحشور
تعامل بهتر با کارمندان در دورکاری
ژوئن 19, 2020
حفظ بهره وری نیرو انسانی در شرایط دورکاری در بیمیتو و ازکی
حفظ بهره وری کارکنان در زمان دورکاری
ژوئن 27, 2020
چالش‌های ادغام بیمیتو و ازکی

در اواخر اسفند سال ۹۸ دو برند بیمیتو و ازکی که دو شرکت در حوزه فروش بیمه به صورت آنلاین هستند با یکدیگر ادغام شدند آن هم در شرایطی که تمامی کارمندان در دورکاری به سر میبردند و همین موضوع تیم منابع انسانی بیمیتو و ازکی را دچار چالش‌هایی نمود.

موضوع تطبیق فرهنگ‌های سازمانی، گزارش گیری‌ها و تبادل اطلاعات، حقوق و دستمزد و… مسائلی بودند که باعث شد تا کارمندان کمی سردرگم شوند. ما در آدیلار در همین خصوص از خانم ساناز خدابنده درخواست کردیم تا درباره راهکارها و شیوه‌هایی که برای مقابله با این موضوع به کار بردند، توضیح دهند.

راهکارهای بیمیتو و ازکی برای مقابله با چالش ادغام در شرایط دورکاری


مختصری درباره خانم ساناز خدابنده

خانم ساناز خدابنده سابقه کار در برندهایی مثل یک و یک و دیجیکالا را داشته و اکنون مدیر منابع انسانی برندهای بیمیتو و ازکی می‌باشند.

خلاصه‌ای از مصاحبه آدیلار با بیمیتو و ازکی

برای حل چالش‌های مصادف شدن موضوع دورکاری با ادغام شرکت چه تدابیری اندیشیدید؟

پاسخ خانم خدابنده: یکی از موضوعات مهمی که در ادغام شرکت‌ها وجود دارد، بحث اعتبار آزمایی بین شرکت‌ها قبل از ادغام است. در واقع واحد منابع انسانی وظیفه بررسی ریسک‌های ساختاری و مالی است. موضوع مهم دیگری که باید به آن توجه داشت بحث فرهنگ سازمانی است که در وهله اول انتخاب همتای فرهنگی مناسب و در وهله دوم پایه گذاری فرهنگ مناسب و غالب در آن سازمان است.

اگر شرکت را مانند بدن یک انسان در نظر بگیریم، فرهنگ سازمانی مانند خونی است که در آن بدن جریان دارد بنابراین ادغام می‌تواند مانند یک انتقال عضو باشد که اگر آن خون، خون مناسبی نباشد بدن آن را پس می‌زند که یعنی اگر همتای فرهنگی درستی انتخاب نشود دو شرکت به راحتی نمی‌توانند با هم ادغام شوند.

یکی از مسائل مهمی که باید بعد از ادغام به آن توجه نمود، سبک مدیریتی پرسنل در آن سازمان‌هاست یعنی تفهیم موضوع ادغام و شفاف سازی سود آن برای کارمندان جهت خارج کردن پرسنل از آن فضای ابهام است. در ابتدا باید سطح مسئولیت‌ و نوع مسئولیت هر فرد در سازمان‌ مشخص شود.

موضوعاتی که شما را در تسهیل فرایند ادغام کمک کرد چه مواردی بودند؟

پاسخ خانم خدابنده: یکی از موضوعاتی که خیلی در این موضوع به ما کمک کرد، تعامل مستقیم مدیران با پرسنل بود ولی مدت زمانی که تیم منابع انسانی و مدیران برای تعامل با پرسنل صرف کردند بسیار بیشتر از زمان عادی در شرایط حضوری بود.

پادکست خانم خدابنده

پادکست خانم خدابنده در خصوص چالش‌های ادغام بیمیتو و ازکی و روش‌های مقابله با آن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.