حفظ نیرو انسانی در زمان تحریم در گلدیران

فواید ATS در مدیریت رزومه‌ها و تشخیص رزومه‌های تکراری
مدیریت رزومه‌ها و جلوگیری از رزومه سازی با استفاده از ATS
ژوئن 10, 2020
تحلیل فرایندهای جذب با ATS توسط آقای جواد خزایی
تحلیل فرایندهای جذب با ATS
ژوئن 15, 2020

گلدیران یکی از سازمان‌های بزرگ ایرانی است که بیش از ۲ هزار نفر نیرو انسانی در آن مشغول به کار هستند. شیوع کرونا و ایجاد تحریم‌ها و همینطور قطع واردات و صادرات بین کشور‌های جهان باعث شد که گلدیران دچار چالش‌های مالی و درآمدی گردد زیرا این مجموعه مجبور به قطع تولید و تعطیلی فروشگاه‌ها شده بود.

در همین خصوص به سراغ آقای علی جوان معاونت منابع انسانی گروه گلدیران رفتیم و در خصوص این چالش‌ها و روش‌های مقابله با آن از ایشان سوال کردیم.

راهکار گلدیران برای مقابله با چالش‌های دورکاری و تحریم‌ها


مختصری درباره آقای علی جوان

آقای علی جوان دارای مدرک کارشناسی مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه اصفهان می‌باشند. ایشان کار خود را با سیستم‌های کنترل کیفیت در دهه ۷۰ شروع کردند و در همان سال‌ها وارد مجوعه بوتان شدند.

بعد از مدتی به دلیل ایجاد علاقه به حوزه منابع انسانی، وارد این حوزه شدند و در بخش منابع انسانی شرکت‌های مختلف در صنایعی مثل صنعت نفت و گاز،صنعت FMCG و دارو و… مشغول فعالیت شدند.

خلاصه‌ای از مصاحبه آدیلار با گلدیران

تدابیری که برای حفظ سلامتی کارکنان در زمان شیوع کرونا اندیشید چه مواردی بودند؟

پاسخ آقای جوان: ما بلافاصله در تیم منابع انسانی یکسری گروه‌ها را تشکیل دادیم و شروع کردیم به تعیین یکسری از پروتکل‌های بهداشتی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی به نحوی که ما بتوانیم عملیات تولید شرکت را بدون وقفه پیش ببریم.

ما تا به الان تجربه دورکاری را نداشتیم و سعی کردیم برای ایجاد هماهنگی بین واحدها به صورت تدریجی تیم‌هایی را که در دورکاری مشغول فعالیت هستند را افزایش بدهیم. ما ساعت کاری را کاهش دادیم، ناهارها و میان وعده‌ها را حذف نمودیم و تجهیزات بهداشتی را برای تمامی پرسنل که در حدود ۲ هزار نفر هستند فراهم کردیم.

از زمانی که کرونا در ایران شیوع پیدا کرد بسیاری از سازمان‌ها دچار چالش‌های زیادی گشتند. یکی از بزرگترین این مسایل حفظ نیرو انسانی بود. شما در گلدیران چگونه نیرو انسانی خود را حفظ نمودید؟

پاسخ آقای جوان: یکی از اتفاقات خوبی که در مجموعه ما افتاد توسعه بحث فروش آنلاین محصولات ما بود. موضوعی که شاید تا قبل از شیوع کرونا کمتر به آن توجه میکردیم و همین موضوع برای ما تبدیل به یک نوع فرصت شد.

ما توانستیم در این مدت کانال‌های فروشگاهی (E-commerce) را خیلی تقویت نماییم زیرا ما مجبور بودیم فروشگاه‌های گلدیران را تعطیل نماییم و فروش حضوری نداشته باشیم. بحث فروش اینترنتی به ما در حفظ نیرو انسانی کمک شایانی کرد.

من با افتخار میتوانم عرض کنم که در طی این بحران ما توانستیم تمامی پرسنل خود را حفظ کنیم و هیچگونه تعدیل نیرو در سازمان ما صورت نگرفت و تقریبا به تمام اهداف خود رسیدیدم. مهم ترین نکته‌ای که برای ما وجود داشت این بود که یک تغییر فرهنگ سازمانی در مجموعه ما بوجود آمد که ما نسبت به گذشته به فرایندهای کاری ( نحوه برگزاری جلسات، نحوه برگزاری ارتباطات و… )خیلی ساده تر نگاه کردیم تا بتوانیم در این شرایط کار را پیش ببریم.

من امیدوارم تا با کمک تیم منابع انسانی گلدیران بتوانیم این فرهنگ جدید را در سازمان رشد و پرورش داده و حفظ نماییم.

پادکست مصاحبه آدیلار با مجموعه گلدیران

پادکست راهکار گلدیران برای مقابله با چالش‌های دورکاری و تحریم‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.